България има шанс да остане в климатичния рай за туризъм I

Зачестилите горещи вълни в Европа са напът да се превърнат в една от големите исторически причини за трансформация в туризма - почти толкова значима, колкото първото организирано туристическо пътуване с екскурзовод от Лестър до Шотландия по идея на Томас Кук. 

България има все още шанс да остане в класацията на бъдещите предпочитани дестинации наравно с държавите от Северна Европа и Скандинавието, където климатолози очакват да има пренасочване на туристопотока заради климатичните промени, само ако започне отсега да мисли за промяна в посланията на националния ни туристически продукт, каза в интервю за БТА проф. д-р Мариана Янева, ръководител на катедра "Икономика на туризма" в Университет за национално и световно стопанство.

Тези дни климатологът д-р Зорница Спасова по време на онлайн събитие на тема "Защо горещите вълни в Европа и у нас зачестяват?", организирано от платформата "Климатека", обясни, че промяна ще има в туристическите потоци, като ще се засили натоварването от Южна Европа към Северна Европа и Скандинавието, именно защото на юг през лятото времето става непоносимо горещо. 

"Морските горещи вълни зачестяват, затоплянето вследствие на изменения климат е със средна скорост 0,15 градуса на десетилетие през последните 40 години, като то причинява по-дълги и чести морски горещи вълни. Осем от десетте най-тежки морски горещи вълни са се случили именно през последното десетилетие", каза климатологът.

Проф. д-р Мариана Янева коментира, че засега все още няма такива пренасочвания на туристопотоците, но е вероятно да се очакват. Тя посочи, че към момента няма повече желаещи входящи туристи, които поради климатичните промени в Южна Европа да се пренасочват към страната ни. Янева напомни, че летният ни туристически сезон е договорен отрано с туроператори, а местата са предплатени. От гледна точка на индивидуалните резервации също засега няма завишено търсене към България.

Горещо, но не чак толкова

Янева отбеляза, че влажността по Българското Черноморие, която е причина усещането на високите температури да е по-силно, не е толкова висока за разлика от съседните ни преки конкуренти - Гърция и Турция. Това поставя България в по-благоприятна позиция за летния морски туризъм спрямо тези държави, смята ученият.

Проф. д-р Мариана Янева изтъкна, че като процентно съотношение по-голямата част от легловата база на България е концентрирана по морето. Зимните ни курортни разполагат с две трети от капацитета и биха могли да посрещнат евентуален увеличен туристически поток, който да се пренасочи от морските към планинските ни курорти заради горещините. 

През последните години планинските ни курорти отчитат устойчива тенденция на ръст на интереса от туристите целогодишно, защото по-бързо се преориентираха към новите тенденции и предлагат повече специализирани продукти - спа и уелнес програми, програми за красота, за специфични начини на хранене, развиване на спортни умения. Това е причина на годишна база планинските ни курортни да не са с по-ниска запълняемост спрямо летните, но все пак с възможност да поемат и евентуален наплив на туристи през активния сезон за морска почивка, коментира експертът.

Отива ли в прохладната история формулата за почивка "слънце, море, пясък"

По думите на учения едва ли обаче може да се очаква да има тотално пренасочване към планинския туризъм за сметка на морския, защото данни за световния туризъм все още показват, че 50 процента от хората по света посочват като основен потребителски мотив за пътуванията си за туризъм формулата "слънце, море, пясък". 

Винаги ще се предпочита летният морски туризъм, коментира проф. Янева и допълни, че в подобна климатична ситуация страната ни трябва да предприеме ефективни действия за разширяване на сезона по Българското Черноморие, като се обхванат месеците май и септември с идеята този вид туризъм по морето да стане целогодишен, за което имаме всички предпоставки - благоприятен климат, минерални и други лечебни ресурси в някои морски курорти. 

Всичко това ще доведе до така очакваното репозициониране на България като четири сезонна здравна дестинация и в планинските, и в морските ни курорти, каза проф. Янева.

ПРОДЪЛЖАВА

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови