Многократно сме писали, за това че миналата година мина като по ноти, по отношение продажбата на агнетата. Многократно сме споменавали също и за криещите „подводни рифове” за да получат фермерите достойна цена за своя труд.
За тази кампания до момента няма предложения за цена на агнешкото. Чуват се само гласове на фермери, които говорят за 10-12 лева за кг живо тегло. В чест на истината имаме цена от 10 лева за кг в района на Сандански.
Кои са „рифовете”, през които ще трябва да мината овцевъдите. На първо място вноса на агнешко. Миналата година, под натиск на организациите от бранша бе направено всичко законно да се намали вноса. И наистина, внесоха се известен брой агнета от Македония, които бяха уговорени съгласно искане на ЕС. Румънските агнета, които години наред бяха наши конкуренти, заминаха за арабския свят, а тези които останаха в Румъния, бяха на висока цена, защото отчасти бяха елиминирани самсарите /мургавите изкупвачи/.
Следващите са македонци и сърби, които нямат кой знае колко много агнета, които миналата година още в началото на Великденските празници бяха изнесени за Италия, Австрия, Унгария и др. Гърците също успяха да изнесат милионите си агнета в Италия и голяма част за собствена консумация. Новозеландските агнета, колкото и някой да казват, че не се търсят, пристигнаха в малки количества.
Към всичко това трябва да се прибави закъснелите реакции на големите „вериги” магазини. Не е нормално, в един град като Бургас, на връх Великден в повечето магазини да няма агнешко. Ако някой си мисли, че тази година веригите ще допуснат това, много се лъже. Вероятно ще докарат агнета, ако трябва и от Южна Африка, но хладилниците им ще бъдат пълни.
И накрая идва цената на щанда. Засега само сме уплашени за всичко – електроенергия, газ, фуражи, торове, увеличение цените на услугите, коронавирусът и още сто работи.
Един много важен фактор са търговците. Те си мълчат, вият мустак и въртят синджирчето. Тяхното никога не се губи. Безкомпромисни, добри играчи на пазара, с връзки в чужбина и скрито лоби зад гърба им.
Накратко казано – прогнозната цена от 20-22 лева за кг трупно няма да е по джоба на всеки и съществува опасност да няма търсене. Единственото спасение е, колкото и да звучи, като „черен хумор”, че броя на отглежданите еу нас овце намалява, съответно и броя на агнетата за продажба.