• Боеприпасите, показани във видео в ТикТок, не са забранени, а се произвеждат и продават легално от частен български производител;
• Публикуваното в платформата видео е отпреди повече от година, поради което няма как да доказва внос на оръжие от България по време на войната;
• Показаните боеприпаси са внесени в Украйна преди началото на войната и нямат отношение към обществения дебат за военната помощ от България през 2022-23 г.
Видео, публикувано в ТикТок, твърди, че в завладени от руската армия украински територии са открити „забранени български муниции“. Във видеото човек във военна униформа, който се намира в окоп, показва пред камерата кутия с ВОГ-17 – муниции за гранатомети. Той твърди, че те са открити в превзети украински позиции и че са произведени в България.
Оригиналният текст на видеото е на руски, но в горния десен ъгъл на кадрите е добавен надпис на български, който гласи „Украйна използва забранени български муниции“.
Видеото е публикувано в ТикТок на 9 април 2023 г. и е гледано над 150 хиляди пъти. Споделено е и във Фейсбук група с близо 15 хиляди потребители.
Оригиналният руски текст не твърди, че става дума за забранени муниции, но в него действително се казва, че намерените заряди за гранатомети са произведени в България. „Това са същите тези български ВОГ-ове, заради които имаше толкова лъжи,“ казва човекът в окопа.
Проверката на Factcheck.bg показа, че видеото е публикувано за пръв път на 27 февруари 2022 г., в самото начало на войната в Украйна, в „Боевой листок Z O V“ – проруски сайт за новини от фронта в Донбас. Човекът, който показва боеприпасите в окопа, е Дмитрий Астрахан, журналист от държавния телевизионен канал на самопровъзгласилата се Донбаска народна република (ДНР) и военен кореспондент на контролирания от Кремъл вестник „Известия“.
Заряди за гранатомети като тези, които Астрахан показва във видеото, действително се произвеждат в България от частната оръжейна компания „Аркус“. Те не са забранени и фигурират в сайта на компанията като част от асортимента, който тя предлага. От снимките на продуктите в сайта на „Аркус“ се вижда, че те действително се обозначават с код 33 ограден от два концентрични кръга – същият, който e отбелязан върху мунициите във видеото на Дмитрий Астрахан.
Авторите на българския блог по военните въпроси De Re Militari също потвърждават в свой пост във Фейсбук, че боеприпасите във видеото са легални и не са забранени, както и че такива заряди за гранатомети се произвеждат в България и са доставяни в Украйна.
България е голям производител и износител на оръжие и боеприпаси. Въпреки че в този бизнес работят и частни компании, износът на продуктите им подлежи на контрол от държавата, за да се подсигури спазването на международното законодателство, на действащите санкционни режими и да се предотврати попадането на оръжията в ръцете на терористични или криминални групи. В България органът, който издава разрешения за износ на продукти свързани с отбраната, е Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжията за масово унищожение към министъра на икономиката.
От годишните доклади на комисията за периода до 2020 г. се вижда, че България е изнасяла продукти, свързани с отбраната, към Украйна. Стойността на реализираните сделки със страната варира в различните години, като през 2013 г. и 2014 г. тя е между 2 и 2.5 милиона евро годишно, но през 2015 г. например е 16.7 милиона евро.
Не може да се изключи и възможността част от българската продукция, изнесена за други държави, да е била препродадена на Украйна. За такъв индиректен износ през последните години говори например разследване на Euractiv, публикувано през март. Това означава, че реалното количество оръжия и муниции от български производители, което е достигало до Украйна, може да е чувствително по-голямо от отразеното в докладите на междуведомствената комисия. Според нейните данни през 2018 и 2019 г. например България е изнесла оръжия и муниции за САЩ на стойност 59 милиона евро на година, а за Полша – около 20.5 милиона евро годишно.
Комисията не е публикувала доклади за 2020, 2021 и 2022 година. След запитване от Factcheck.bg от институцията обясниха, че докладите за 2020 и 2021 г. са преминали през одобрение от страна на Министерския съвет, но не и от страна на парламента, поради ограниченото време в което той е работил през последните две години, и затова все още не могат да бъдат официално публикувани. Докладът за 2022 т. засега не е разгледан от Министерския съвет.
През април 2021 г. българската прокуратура обяви, че разследва 4 взрива в оръжейни складове и заводи в България между 2011 г. и 2020 г. по подозрения за саботаж от страна на шестима руски граждани. Според изнесената информация продукцията в засегнатите съоръжения е била предназначена за Грузия и Украйна.
А данните за индиректен износ през други държави от НАТО косвено се потвърждават и от взривяването на оръжеен склад в Чехия през октомври 2014 г., в който е имало произведени от българската компания „Емко“ боеприпаси. Собственикът на „Емко“ Емилиян Гебрев признава в писмо до американския вестник New York Times, че компанията му е доставяла оръжие за Украйна след руската инвазия в страната през 2014 г.
Проверено:
Боеприпасите показани във видеото в ТикТок не са забранени, а се произвеждат и продават легално от частен български производител. Публикуваното видео е заснето в първите дни на войната в Украйна през февруари миналата година. Това значи, че показаните боеприпаси са внесени в Украйна преди началото на войната и нямат отношение към обществения дебат за военната помощ от България през 2022-23 г.