Бразилец, женен за варненка, забърква яки крафт бири с индрише
Петото издание на фестивала "Вино и храна" продължава и днес, 23 април в сградата на бул.''8-ми Приморски полк'' №115 във Варна.
Тук могат да бъдат посетени щандовете на повече от 45 изби от цяла България, вносители на вино и високоалкохолни напитки от света, както и производители на регионални храни.
На изложението могат да се дегустират и купят бели, червени или розови вина, трюфели, българска, сръбска, босненска и хърватска ракия, бутикови мезета от дивеч, сирена с трюфели, крафт бира.
Отбрани мезета и пресни месни продукти предлага малко бутиково цехче, чието производство е в Правец. Фирмата се намира под резиденцията на Тодор Живков.
Филетата и колбасите от диви прасета и елени от ловните стопанства „Правец“ и „Паламара“, деликатесните мезета от подбрано месо, приготвени по стари рецепти, без ГМО, стабилизатори и изкуствени подобрители са сушени бавно на 1200 метра над морското равнище в бутиковия цех, отговарящ на всички изисквания за преработка на дивечово месо.
Винарска изба „Златен Рожен“ пази традицията във винопроизводството от местните сортове Мелник 55, Широка мелнишка лоза, Мелнишки рубин. Интересен е фактът, че опитите да бъде пренесена и култивирана Широката мелнишка лоза в други райони винаги са завършвали неуспешно, обясниха представителите на избата.
Лозовите насаждения на „Златен Рожен“ са в землището на село Капатово, местноста Костов андък. Освен местните, отглеждат се и сортовете Мерло, Каберне Совиньон и Сира.
На изложението се представя бутиковата изба „Побити камъни". Тя носи името на известния туристически обект край Варна, защото се намира в непосредствена близост до него. Представя бутиково производство от три бели, едно червено и едно розе от собствени лозя. През тази година собствениците планират да пуснат на пазара и вино от годжи бери и арония.
Фирмата на Димитър Димитров – „Агролес продукт“ предлага трюфели. На феста се представят с два вида, характерни за този сезон. Първият е бял трюфел от варненския регион, наподобяващ 90 процента от аромата на скъпия „Магнатум", известен по света като „бяло злато" и струващ хиляди левове. Този не е толкова скъп и в момента се предлага по 200 лева за килограм. Предлага се и така нареченият черен летен трюфел, който е с бежова сърцевина с жилки от бял мрамор.
На изложението могат да бъдат дегустирани и крафт бири. Една от марките е „EVOÉ". Произвежда се от бразилеца Цезар Пиментел, който попада у нас покрай своята варненска съпруга.
Бирата съдържа много малц, много хмел и минава дълъг процес на ферментация. Това е пълна противоположност на масовото производство, изисква време и търпение, а суровините се доставят от Белгия и Германия.
Една от най-търсените бири по време на изложението е с индрише.
Най-скъпата бира, която се предлага на изложението е отлежала в бъчви от ром на остров Мартини в Карибския басейн. Тя е тъмна, а алкохолността й е 12 процента.
Освен различни вина, на изложението този път се предлагат и специални уреди, позволяващи да си налеем вино в чаша без да отваряме бутилката.
Текст и снимки burgasdream.com