Живко Табаков, председател на Комисията по туризъм към Общински съвет Бургас пред burgasdream.com.
- Г-н Табаков, туристическият сезон стартира. Какви са впечатленията Ви за готовността на туристическия бранш да отговори на оптимистичните прогнози за още по-висок ръст на туристи в сравнение с миналата година?
- От миналата година сезонът е малко удължен, в рамките на 5-6 дни повече по Южното Черноморие. Бих казал, че активният летен сезон вече се разглежда от 76 до 82 дни. Искрено се надявам да се задържат тези резултати на юг от Бургас, конкретно за Приморско, Созопол, Китен, Царево.
В големите ни курорти - Слънчев бряг, Златни пясъци, Албена, още от края на април, началото на май, има почиващи от Германия, Великобритания, Румъния. Смятам, че България започва да се превръща в дестинация на четири сезона, макар и по-бавно. Индикация за това са заетостта на нискотарифните авиокомпании и културният туризъм, който преобладава в голяма част от посещенията в нашата страна.
Проблем в сектора обаче все още остава ниското заплащане, което може да бъде преодоляно, когато има ръст на търсенето и потреблението.
- Нека видим ситуацията в Бургас. Туристи от кои страни традиционно посещават Бургас и имаме ли основание за ръст в туризма да продължи и през лято 2017?
- Очакваме повишен интерес от страна на руснаците. Те по принцип харесват града ни – някои от тях живеят тук целогодишно, други искат да закупят имот за своите ваканции. Имаме много резервации от тях за Лято 2017 г. Нашите анализи показват още, че Бургас се радва на интерес от страна на еврейски, английски и немски туристи.
Туроператорите отчитат ръст на записванията от страна на френските туристи, които през последните години рядко предпочитаха страната ни за почивка. Все повече българи от вътрешността на страната пък ни посещават с цел бизнес и крайноседмичен туризъм, който не е никак за подценяване, защото носи висока добавена стойност при потреблението на различните видове услуги.
- Вашата амбиция от години е да се приложат най-добрите мерки и стратегии, Бургас да се превърне в целогодишна дестинация. Оптимист ли сте, че това е реално? Какво още трябва да се направи в тази посока.
- Разбира се, че е реално, защо иначе сме създали Годишна програма за общинска туристическа реклама на Бургас. В нея пределно ясно сме заложили целите си, както и през какви маркетингови инструменти може да ги постигнем. Програмата беше създадена с активното участието и оценка на целия бизнес, както и с опита на Община Бургас.
В края на годината, след като направим подробен анализ на изпълнението на Програмата от страна на администрацията, ще разберем как сме се справили.
Хубаво е, че Годишната програма е краткосрочен целеви документ, който може, и дори е задължително, да бъде оптимизиран и надграждан, защото търсенето и предлагането всяка година са много различни в туристическия бранш. Ние трябва да сме адекватни на променящата се среда в световен мащаб.
- Г-н Табаков, не е тайна, че подкрепяте провеждането на виненото изложение Винен Джулайфест в Бургас вече втора година. Какъв е потенциалът на Бургаски регион и страната ни да се утвърди като желаната дестинация за винен туризъм?
- Благодаря на организаторите на изложение Винен Джулайфест Бургас за това, че пожелаха да бъда част от събитието за втора поредна година. То е възможност да покажем не само качествените и конкурентноспособни вина, които можем да предложим, но и хилядолетните традиции на страната ни във винопроизводството. Тук смятам, че все още има неизползван напълно потенциал по отношение на винени и гурме обекти и маршрути.
Моите очаквания са Винен Джулайфест Бургас да се превърне в атракция за гостите на Бургас и да привлича ежегодно много почитатели и изследователи на вино и гурме туризма. Виненият туризъм в световен мащаб набира голяма скорост, а ние в нашия регион имаме какво да покажем.
- Има ли и други пазарни ниши, които могат да помогнат за развитието на целогодишен туризъм в Бургас и региона?
- Всичко, което сме счели, че Бургас притежава като потенциал да развива целогодишен туризъм, сме го заложили в Годишната програма за общинска туристическа реклама.
По наша преценка Бургас трябва да работи в посока утвърждаване на традиционния си летен продукт, който включва морски и рекреативен туризъм, както и да развива: културно-исторически, круизен и яхтен туризъм, фестивален туризъм, спортен туризъм, конгресен и конферентен туризъм, градски туризъм, крайноседмичен туризъм, маршрутно-познавателен туризъм, екологичен туризъм, религиозен туризъм, селски туризъм.