През зимата калоричните храни са за по-предпочитани, отколкото през другите сезони, за да пести човек повече енергия и да му е по-малко студено.
В същото време диетолозите не препоръчват да се увличате твърде много с тлъстите месни продукти и препоръчват да се наблегне повече на средномаслените млечни продукти.
„Мазните храни спестяват енергия“, казва диетологът Марина Аплетаева. Според диетолога и гастроентеролог Марина Хорол е важно храната да е разнообразна през зимата. Добре е да се включат и салати от зеленчуци и плодове, пресни сокове. Това винаги е добре, защото е необходимо обогатяване, особено при пандемия.
С настъпването на студа диетата трябва да се коригира, каза Андрей Тяжелников, главен специалист на свободна практика по първична здравна помощ за възрастното население на Министерството на здравеопазването в Москва.
През зимата тялото изпитва липса на топлина и слънчева светлина, увеличават се разходите за използване на енергия за затопляне, забавят се метаболитните процеси, изискват се сили за противопоставяне на бактерии и вируси, възникват умора и летаргия, казва той. Ето защо, с настъпването на студа, диетата трябва да се коригира драстично.
Експертът смята, че през студения сезон около 40% от диетата трябва да бъде съставена от месо, което при желание може да бъде заменено с яйца и риба.
Според диетолога, нужно е да се спазва диета с достатъчно протеини, мазнини, въглехидрати, витамини, минерали и фибри. Месото осигурява енергия, стимулира защитата срещу инфекциозни заболявания, а също така пази от загуба на мускулна тъкан.
„За да помогнете на тялото да се справи с променящите се климатични условия, нужно е да се стремите към балансирана диета, която трябва да съдържа протеини, мазнини, въглехидрати, витамини, минерали и фибри“, казва лекарят и добавя, че зимните ястия трябва да са по-засищащи и богати на калории.