Купувачите, разполагащи с пари в брой, са сред малкото, които правят огледи на имоти и те ще диктуват положението на пазара.
В същото време банките - друг ключов фактор при продажбите - вече са по-взискателни при отпускане на кредити, пише offnews.bg. Задължително става изискването доходите да могат да бъдат документално проследени. Досега много банки правеха оценка на клиента и въз основа реален, но нетрудов доход - от граждански договори, доказан с данъчни декларации и др.
Наблюдатели на пазара споделят още, че банките вероятно ще променят практиката си и по отношение на оценките на имотите (те ще се занижат) и ще започнат да финансират не до 90% от стойността, а до 75-80%.
Според друг източник банките вече обмислят пускането на нови продукти, за да дръпнат платежоспособни клиенти.
Вече има банка, която предлага фиксирана лихва за 10 г. и сега е време за предоговаряне на вече взети кредити за хората, които имат стабилни доходи.
И все пак - имотите остават една от най-сигурните инвестиции
Затова няма съмнение, че пазарът ще се възроди. Дали ще има сериозна корекция в цените, е рано да се каже.
Няколко тенденции изглеждат сравнително ясни към днешна дата. Едва ли ще има разлика в цените на качествените луксозни имоти, намиращи се на добри локации и на нормални за района цени. Търсенето на такива няма да пострада значително в краткосрочен план, дори икономиката да забуксува, смятат брокери.
Имоти със сериозни дефекти и завишени цени вероятно ще станат непродаваеми без по-сериозна корекция в цената. Очаква се да стане ясно как ще реагират строителите и банките в по-дългосрочен план.
Старите купувачи и продавачи са на линия, но в процес на изчакване. Нови купувачи за момента липсват.
Пазарът би се раздвижил едва когато агенциите започнат отново да работят активно с клиенти. За момента те са преориентират към виртуални услуги и огледи.