- Високите цени охлаждат пазара, но все още ниските лихви и намалялото предлагане на нови жилища го предпазват от сътресения.
- В края на 2023 г. и купувачи, и предприемачи, които са се оттеглили в изчакване, започват да се завръщат.
- Нагласите за 2024 г. са оптимистични, но развитието зависи от множество фактори, които са трудни за предсказване.
Вече година и половина сделките с имоти намаляват като брой, но въпреки че е логично и цените да ги последват, това не се случва. Индексът за жилищните цени на НСИ показва ръст във всеки от четирите големи града през всяко от трите тримесечия на 2023 г., за които има данни. Поскъпването варира между 7%, измерени в София през лятото, до 20.3% във Варна през пролетта. Какво е обяснението?
Спадът не е драстичен
"Спадът в броя на сделките не е драстичен, пазарът не се е сринал, нито се е спукал някакъв имотен балон", обяснява Александър Бочев, новият председател на НС "Недвижими имоти" и управител на агенция RealNet.
Той говори за спад под 10% за София, Пловдив, Варна и Бургас, взети заедно, през 2023 г. - подход, до който все повече посредници при имотите прибягват, когато тълкуват пазара.
"В тези четири града се отчита известно покачване на цените, но е много сегментирано. За търсените квартали в София например то е от 7-8% до 10%, но в други се задържа, а в трети райони спада. В момента има доста сериозно търсене на имоти, новото качествено строителство, а статистиката не го отразява. Докато има такова търсене, няма как да говорим за балон. Освен това, ако през 2008-2009 г. лихвените нива на ипотечните кредити бяха 8-9%, в момента са над 2% и това се запазва стабилно вече няколко години", продължава той.
Заключението му е, че в момента цените и броят на продажбите се задържат на равновесни нива, а равновесният и предсказуем пазар е най-доброто за купувачите, продавачите и посредниците.
Ще се вдигнат ли лихвите, ще паднат ли цените
"Купувачите са склонни да изчакват, преди да влязат в сделка. Едни искат да видят какво ще се случи с лихвите по ипотечните кредити, други се надяват да се стигне до спад в цените на недвижимите имоти. Освен това избират по-бавно и внимателно и не са готови на компромиси.
Факт е и че цените в големите градове на страната са достигнали стойности, които ги правят недостъпни за немалка част от евентуалните купувачи. По-високите цени водят и до необходимостта от по-големи кредити, макар и при едни от най-ниските към момента лихви по ипотечните кредити в Европа", обясняват от Arco Real Estate. Сред причините за по-малкото сделки добавят и намаленото предлагане на жилища тип "ново строителство", както и по-малкото налични имоти на вторичния пазар.
Те също определят пазара на недвижими имоти в България като балансиран - с намаляващи сделки на годишна база, въпреки отчетения ръст през четвъртото тримесечие. И със забавен ръстът на цените, особено след пика им през 2022 г., когато те достигат исторически най-високи нива.
ПРОДЪЛЖАВА
***
Вижте новите предложения от Дом Инфо ООД:
***
Двустаен апартамент, точно на Борисова градина
***
Тристаен, пред акт 16
***
Двустаен с възможност за тристаен и паркомясто в цената
***
За огледи тел. 0895 625 505
Дом Инфо
Защо трябва да сключим предварителен договор?