Заради високите цени и проблемите в земеделието, напоследък сделките са замръзнали, сочат данни на нотариалната камара.
Причината е, че продавачи искат нереални стойности за земята си, а фермерите не искат да купуват, тъй като са притиснати от ниските цени на земеделската продукция и космическата цена на торове и горива, които оскъпяват производството.
В рентиерството също дебнат капани – например, ако в землището има само един арендатор, той се превръща в монополист. Т.е. ако средната рента е 50 лв. на дка, той може да ви даде 30 и вие трябва да сте доволни от този факт, защото друг кандидат на хоризонта няма.
Напоследък често явление са измамени собственици, на които арендаторите не плащат. Дължимите плащания могат да се търсят през съда.
Не е рядкост и някой да ви отнеме земята – чрез измама или прост законов трик. Законът за собствеността дава право за собственост по давност на недвижим имот с добросъвестно владение в продължение на пет години. Това означава че някой измамник има възможност да докаже, че е бил добър стопанин и без да уведоми истинския стопанин, да стане собственик на земята.
Само през миналата година Министерството на земеделието предаде 79 случая на измами със земи в цялата страна, свързани основно с бели петна.
На места има и други измами. Някои арендатори изготвят фалшиви договори за наем и ги регистрират в общинските служби "Земеделие".
Подобни случаи станаха публично известни за обществеността през 2017 г., когато се установи, че в общинските служби "Земеделие" са регистрирани множество фалшиви договори за наем. Оказа се, че това се е превърнало в практика в десетки български общини.
Сключвайте сделки мъдро и отговорно
Ако все пак сте решени да продавате или да купувате земеделска земя, подходете с внимание и проучете добре терена.
Не се поддавайте на обещания за бърза печалба и търсете професионална помощ от специализирани компании. Земята е ценен ресурс, но цената ѝ не е гарантирана. Вземете предвид всички рискове и сключвайте мъдро сделките си, за да не се окажете сред разочарованите.