Извадим ли футбола в отделно дружество, ставаме лесна плячка за всички кредитори.
Това заяви за burgasdream.com председателят на комисията за спасението на Черноморец Евгений Мосинов. Изказването му е в отговор на внесеното от Йордан Георгиев предложение за отделяне на спортно-техническата част от ПСФК Черноморец АД и създаването на ОФК.
По думите на юриста решението да се внесе подобна докладна е взето еднолично и не е коментирано с останалите членове на комисията.
„Добре би било това да е идея не само на един общински съветник, а на повече. Тоест да бъде обсъдена предварително. Доколкото знам това е и предложение на Митко Събев. Проблемът е не толкова от гледна точка на общината – какво става и кой финансира футболния отбор, проблемът е какво правим с апортната вноска стадион „Черноморец”, който като актив е няколко милиона и като площ е над 100 декара. Това е проблемът, да не забравяме. Сега трябва да спасяваме Черноморец, който затъна до В група и да му намерим спонсор. Но нали именно с този лозунг дадохме стадиона преди 8 години в акционерното дружество”, коментира общинският съветник от БСП. Според него в последно време всеки действа на принципа „Kой най-напред ще измисли някоя инициатива и ще я изкара в медийното пространство”.
„Моето лично становище, което споделят голяма част от членовете на комисията е, че когато изведем футболната дейност и я обособим в отделно дружество, сега съществуващото АД ще стане много лесна плячка за кредиторите. И това, което следва – обявяване в несъстоятелност или разпродажба на парче и ще гледаме как стадионът върви по отъпкания път на други подобни апортни вноски, направени от общината.
Да не се наложи накрая да спасяваме Черноморец от неговите спасители. Действията, които се предприемат и говоренето на тази тема трябва да бъдат много внимателни, да не бъде въпрос на самоинициативи, а на действия, които са основани на съгласието на всички партии, на кметството и на общинския съвет едновременно”, подчерта Мосинов.
Той припомни, че първоначалната идея беше да се опази общинската собственост и Бургас да се отърве от последиците на едно неразумно решение, последвано от неразумно управление на акционерното дружество.
„Въпросът не е да създадем едно общинско дружество, да намерим един човек да му стане директор и после ще се питаме, къде ще тренира този отбор. Защото ние нямаме общински стадион. Въпросът е могат ли кредиторите да бъдат спасители на Черноморец. Състоянието на отбора е тревожно, но там има мениджмънт, който все още носи отговорност и трябва да управлява дружеството. Не може да се окачва на врата на общината този проблем. Проблемът на общината не е как да финансира отбора, а как да си върне апортната вноска, която в момента е много застрашена”, алармира юристът.
„Комисията за Черноморец ще продължи да заседава, въпреки, че се превърна в традиционното петъчно шоу. Последния път много хора не дойдоха, защото ходиха да гледат мач вместо да се занимават с проблемите на Черноморец. Половината от хайлайфа на Бургас пак цъфна на официалната трибуна да се снима. Стадионът не е Колизеум, от който римският император да приема овациите. А някои хора го възприемат точно така”, духовито завърши Мосинов.
Автор: Стиляна Божидарова