Закъсняхме с подготовката на сезона, дефакто активният туристически сезон за хотелите 3-4 и 5 звезди започна през първата десетдневка на юни
През сезон 2017 Бургаска област е била посетена от 1 451 450 чуждестранни граждани.
Това сочат данните от анализ на Бургаската регионална туристическа камара, предоставен на burgasdream.com от нейния председател Иван Иванов.
В абсолютни цифри в повече спрямо 2016 г. от 44 716 посрещнати на Летище Бургас с чартърни полети и автобусни превози и е постигнат ръст от 3.18%.
През 2016 г., Южното Черноморие е било посетено от 1 406 734 чуждестранни туристи.
Защо не се получи суперсезонът, който се очакваше това лято?
През месец май се говореше за един ръст от 15 – 20%, но реалността е много по-различна, сподели Иван Иванов.
„От декември до април се извършиха масови резервации на чуждестранните пазари за дестинация Южно Черноморие поради намаляване цената на пакета, а през месец май на пазари като Чехия, Словакия, Германия и други почти не бяха продадени (резервационни) пакети.
Оказаха отражение и климатичните условия. Закъсняхме с подготовката на сезона, дефакто активният туристически сезон за хотелите 3-4 и 5 звезди започна през първата десетдневка на юни“, коментира Иванов.
Председателят на БРТК е в недоумение за космическите цифри, които се споделяха – като се започне от 5 000 000, а дори имаше информация в наши ежедневници – в порядъка от 11 000 000 до 11 500 000 чужденци. Може би се броят и транзитните граждани, които престояват 36 часа, смята Иванов.
В периода от месец май, 2017 г. спрямо месец май, 2016 г. в нашата област е постигнат един ръст от 1.6%.
Ръст бележеха следните пазари: Швеция, Англия, Полша, Нидерландия, Франция, Финландия и Денмарк.
Със съществени спадове се откроиха Руска Федерация – 24.55%, Израел – 25.56%, Германия – 8.44%.
През месец май, 2017 г. не бяха посрещнати туристи от Австрия, Беларус, Молдова, Узбекистан, Татарстан и др.
Бележат ръстове следните пазари:
Чехия: +18.75%
Белгия: +15.47%
Денмарк: +15.32%
Финландия: +23.93%
Франция: +63.32%
Германия: +4.11%
Унгария: +7.65%
Ирландия: +12.05%
Люксембург: +12.26%
Нидерландия: +15.06%
Полша: +11.45%
Швеция: +49.13%
Великобритания: +11.53%
Кувейт: +20.59%
Норвегия: +6.24%
Споре анализа на БРТК успехите на туризма през лято 2017 се дължат на:
- Сложната геополитическа обстановка в Близкия Изток.
- Липса на сигурност при нашите конкуренти Египет, Тунис и Турция.
- Качество на туристическия пакет в четири- и петзвездни туристически вериги на море и планина.
- Опит на правителството на Република България да помогне за опростяване на визовите проблеми на чуждестранните сезонни работници.
- Република България се радва на спокойствие и сигурност като стои на страна от поредицата терористични актове, които тежко навредиха на нашите конкуретнти дестинации.
- Реализира се Южният обход на град Бургас, а това доведе МПС да не влизат в града, макар че в ключовите часове между 17:00 и 18:00 часа задръстванията по бул. “Стефан Стамболов” са огромни.
- Разнообрази се туристическия поток в областта. Идват благодарение на големите 4- и 5-звездни Спа и балнеокомплекси. Развива се активно конгресен, спортен, фестивален и детско-юношески туризъм, който до голяма степен помага за разнообразност от националности.
- За първи път за последните 4-5 години има стабилен ръст на туристи от всички скандинавски държави, избrращи да почиват в България.
- За пръв път имаме и програма Norwegian air SHUTTLE до края на октомври с полети до Осло и Стокхолм. Основната причина за засиления интерес към Южното Черноморие са предимно ниските цени на предлагания продукт и великолепните климатични условия.
- Налице е съществена промяна в профила на туристите от Великобритания, Дания, Недерландия, Норвегия, Швеция и Финландия, младежка публика и предстватилите на най-ниския сегмент вече са мелцинство. Все повече са семействата и представителите на средната класа, които записват пътуванията си значително по-рано, разполагат и харчат повече средства, но са и доста взискателни.
- За туристически дестинации като Обзор, Свети Влас, Несебър, Равда, Поморие, Созопол, Приморско, Китен и Царево положителен показател беше и увеличаване на средната цена на стая в евро на ден.
- Това доведе до рязка промяна на стратегиите и въпреки сключените договори да се оферират пакети за индивидуални туристи. Най-бързо и обективно реагира българският пазар. Никога до сега в тези южни селища собствениците на хотели и ресторанти не са достигали такива стойности на приходите на българския гражданин.
Оказа се, че българинът е станал доста взискателен, а на моменти дори капризен. Заплаща, но изисква доста неща, които вече е виждал по света. Това налага отново да се преразгледат приоритетите си и политиката на обслужване.