Над 10 трагични инцидента само по Южното Черноморие от началото на сезона.
В повечето случаи това са по-възрастни хора със сърдечни заболявания, които не са преценили здравословното си състояние и времето, в което да отидат на плаж, или чужденци, които отиват на плаж в неохраняеми зони. Това показват данни на съдебните лекари.
"Към момента от началото на годината имаме регистрирани около 44 спасителни акции със спасени 48 човека. Това само по себе си не дава представа този плаж опасен ли е, или не. За предпочитане е винаги хората да се къпят на охраняеми плажове, защото между 08:00 и 18:00 ч. ще има помощ, която ще може да им бъде оказана при нужда", коментира Иван Георгиев от Института по водна безопасност пред bTV.
"Това е природа все пак. Плажовете са достатъчно добре почистени и обезопасени. Инцидентите са по-скоро от неспазване на указанията на спасителите през работното време и статистиката показва, че 95% от тези инциденти са или в неохраняеми зони, или след работното време на спасителната служба", обяснява още той.
А на един от плажовете по нашето Черноморие спасителите охраняват по двойки – със смесени екипи от българи и поляци. Робърт, който има богат опит и като спасител на Тихия океан и Явор, който, когато не спасява удавници, е учител по английски.
"Съвместното дежурство на плажовете е страхотен шанс за обмяна на опит между 2 различни култури и ние сме много щастливи, че имаме тази възможност. Това помага като повишаване на качеството на нашите услуги – самият Робърт и много хора от неговия екип имат опит в Америка като спасители", казва Явор.
"Този плаж е голямо предизвикателство за мен заради географското му разположение. Има много мъртви течения, особено когато вълнението се повиши и се налага да слагаме жълт или червен флаг", обяснява Робърт.