Винени експерти все по-често и не толкова срамежливо дават висока оценка на местните сортове, а произведените от тях вина преживяват истински ренесанс сред ценители и любители на качествените напитки.
Като организатори на Второто издение на „Винен Джулайфест“, ние, екипът на burgasdream.com,
си поставяме за цел да популяризираме местните сортове лозя и произведените от тях уникални български вина на винопроизводители от цялата страна. Да насърчим родните винолюбители и чуждестранните ценители да опитат и опознаят произведените в България вина.
Червен мискет е стар български сорт, разпространен най-вече в Подбалканския регион. Той е най-устойчивият на измръзване български сорт грозде. Виното от него е с интересен цвят с розови оттенъци. Има данни, че сортът е хибридно създаден от Ризлинг и Димят. Ароматът е с билкови нюанси, дюля и мед. Вино от Червен мискет можете да опитате във винарните в района на Стралджа и Сунгурларе.
Гъмза е местен червен сорт, който вирее най- добре в Северозападна България – Сухиндол, Видинско и Плевенско. Гроздето от този сорт узрява късно, а от него се произвеждат червени десертни и трапезни вина с яркомалинов прозрачен цвят и плодов аромат с доминация на малина. Вкусът е свеж, с лека структура и не обича контакта с дъб. Обикновено вината от Гъмза се консумират млади.
Сортът се отглежда в Македония, Румъния и Унгария под различни наименования. Вино от Гъмза с най-добри качества може да се дегустира в Северна България, в изби в района на Видин и Плевен.
Широка мелнишка лоза е местен червен сорт, който вирее само в района на Мелник, Петрич и Сандански, тъй като не е устойчив на ниски температури. Оцветяването на вината е средно наситено. Виното от този сорт грозде е с отлични качества, с аромати на зряла череша, билки, а в присъствието на дъб развива нюанси на тютюн и кожа. Вкусът на младите вина е свеж, с изразени танини. При отлежаване вкусът омеква, но се запазва пикантният финал. Вино от Широка мелнишка лоза с неповторими вкусови качества може да се дегустира във винарни в района на Сандански и Мелник.
Рубин е местен сорт, създаден чрез кръстосване на два сорта – Небиоло и Сира. Вината са с наситен цвят, а вкусът е плътен, с мек завършек. Ароматът е интензивен, плодов, с доминация на зряла къпина, а при контакта с дъб развива конфитюрени нюанси. Вино от Рубин може да опитате в избите в района на Пловдив и Септември.
Димят е типично български бял сорт, използван за производството на сухи бели и ароматни вина и брендита. Развива плодов аромат с акценти на зряла праскова. Вкусът е лек, с приятна свежест. Най-добре вирее в района на Варна, но се отглежда и в други части на страната. Димят можете да дегустирате във винарни в района на Евксиноград до Варна, Шумен и Стара Загора.
Мавруд е много стар местен сорт, който се отглежда най-вече в района на Асеновград, Пазарджик,
Пловдив и в предпланините на Родопите. Виното от него е с наситен пурпурнорубинен цвят с отлични вкусови качества и изразена плътност. Ароматът е сочен с доминация на зрели горски плодове и подправки. Развива се много добре в присъствието на дъб. Няколко винарски изби в района на Асеновград, Пазарджик и Пловдив предлагат дегустации на Мавруд с превъзходно качество.
Памид е един от най-старите сортове, виреещи по нашите земи. Разпространен е по целия Балкански полуостров под различни наименования. Подходящ е за производство на вино и консумация в прясно състояние. Виното, което произвежда Памид, е със светлочервен цвят. Ароматите са свежи, с плодови нюанси, елегантно тяло и мек завършек. Консумира се младо поради ниското си съдържание на фенолни вещества и не реагира добре на контакт с дъб. Често се използва в купажи.
Памид можете да дегустирате в изби в района на Пазарджик, Памидово и Пловдив.
Следете фейсбук страницата https://www.facebook.com/burgasdream/ за още пивки новини.