Франсис Форд Копола, оставил незабравими кинематографични шедьоври като трилогията „Кръстникът” и „Апокалипсис сега”, натрупва своето богатство не толкова от филмите си, а от лозята си.
По време на първият за Бургас фестивал на изкуствата Порт Прим Арт Фест, който се провежда под патронажа на голямата ни звезда на театъра и киното Цветана Манева, ще се проведе и събитието“Кино и вино“. То е интригуваща амалгама от кинокритика за актуални ленти, подплатена с кореспондираща винена дегустация. Темата, която Веселин Савов е подбрал, е творчеството на Франсис Форд Копола и по-конкретно популярната му трилогия „Кръстникът“. Разбира се на 9 октомври бургаските винолюбители и ценители на божествената напитка няма да дегустират виното на Копола, но ще се докоснат до неговата позакъсняла страст- виното.
Големият режисьор отдавна е познат и като собственик на известната в Калифорния Niebaum-Coppola Estate Winery (днес Rubicon Estate Winery) – предприятие, в което още през далечната 1975 г. той влага хонорара си от първия филм от трилогията „Кръстникът”.
Избата на Копола е разположена в долината Напа. Винарната Inglenook има историческо значение за региона, тъй като е една от първите там - основана е през далечната 1879 г. от финландския капитан Густав Ниебаум. Той лично докарал отбрани лозя от Европа за избата.
Франсис Форд Копола е изградил една сериозна винена бизнес империя и освен вина от собствени лозя, произвежда паста, зехтин и сосове. С тях той предлага на посетителите програма, наречена "Вино, храна и приключения".
Пътят му от маестро в Холивуд до успешен винар е преминал през доста обрати, включително и многократни банкрути. Днес той произвежда едно от най-добрите и известни калифорнийски вина, а личното му състояние се оценява на 250 млн. долара. И се оказва ,че богатството му е натрупано не толкова от неговите филмови шедьоври, а от лозята му.
През 1970-те години след колосалния успех на епопеята „Кръстникът“, режисьора започва да изкупува едно по едно лозя в долината Напа, Калифорния и постепенно се превръща в един от крупните земеделци и виноделци в района, произвеждащ милиони бутилки на година. Марките на знаменития Копола са „Niebaum-Coppola Estate“ и „Rubicon Estate“, а стойноста им е от 10 до 30 долара за бутилка. Експертите сомелиери са склонни да ги считат за добри като качество, но пък и за малко надценени като стойност
Франсил Форд Копола всъщност продължава традицията на семейството си, което в продължение на няколко поколения прави вина за собствена консумация. Агостино Копола, дядо на Франсис, прави вино в мазето на апартамента си в НюЙорк, използвайки бетонни каци, които сам конструира. Според чичо му Майки това са ежедневни вина, такива, които да акомпанират ястията им.
Вината, които Франсис Копола прави днес, не са същите като тези, които дядо му Агостино прави, но те са произведени в същия дух на споделяне с приятели и семейството.
Преди повече от 35 години, когато Франсис, съпругата му Елинор и децата им живеят в Сан Франциско, семейството започва да търси малка къщичка в Напа Вали, в която да прекарва уикендите си и където ще може да прави малко домашно вино. Семейната къща за уикенди се оказва голям запуснат замък Niebaum Mansion в Ръдърфорд, в небезизвестното имение Inglenook . Изведнъж, перспективата за възстановяване на това легендарно имение се оказва далеч по-вълнуваща от правенето на домашно вино през уикендите.
След завършване на възстановителните работи ( повече от 30 години им отнема това начинание) , семейство Копола решава да изгради нова винарска изба в Sonoma County, където да създаде дом на вече придобилите огромна популярност вина Diamond Collection и Росо & Bianco.
Единственият български град, който притежава вино от Диамантената колекция на Копола е Русе. Всеки ценител на оригиналните вина със световно значение може да види ценната бутилка в музея на Русе. Бутилката е подарена от известния русенски художник Иван Иванов-Йоаний през 2014 г.