Щандът на биогъбите шийтаке, отгледани на дъбови трупи от ферми “BIo Way” в Карлово бе хит сред посетителите на пролетен фест "Фермери и творци" в Бургас.
Базарът се проведе в рамките на две дни – 30 април и 1 май на прощад Тройката, зад паметника на Альоша.
Това е естественият начин на разпространение на шийтаке, обясни за meduzata.com Кунка Петкова. Гъбите са съвсем различни на вкус от тези, които се отглеждат в субстрат и се продават в хипермаркетите.
Био гъбата шийтаке отгледана на дъбови трупи може да подобри вкуса на повечето храни. Тя е вкусна за ядене сама по себе си, приготвена по различни начини. Шийтаке акцентира зеленчуци, месо, морски дарове, птици, и дори други гъби.
Класическият начин да приготвите изсушените гъби е да ги оставете да се рехидратират за 20-30 мин, в хладка вода и така да се получи шийтаке бульон. Добавени към лек сметанов сос, шийтаке са идеални за ароматизаране на тестени ястия.Най-популярният метод за готвене е просто сотирането им.
Биогъбите шийтаке отгледани на дъб съдържат 5 от витамините от група В (ниацин, рибофлавин, пиридоксин, пантотенова киселина и фолиева киселина), витамин D и комбинация от няколко от най-важните минерали – манган. фосфор, селен, мед, цинк и желязо.
Освен тях тези гъби съдържат и някои редки, но доказано полезни за организма вещества като лентинан, еритаденин, някои специфични стероли и др. Комплексното действие на тези суровини оказва мощна подкрепа на имунната и сърдечносъдовата система.
Наименованието шийтаке произлиза от японската дума take, означаваща гъба и shii името на дървото, по чиято кора гъбата расте.Освен превъзходни хранителна качества, тя притежава и доказан антитуморен, антивирусен и антибактериален ефект, поради което намира много широко приложение в традиционната източна медицина. Употребата й като лечебно средство е описана преди хиляди години в някои от първите книги по източна медицина.
Текст и снимка: meduzata.com