Районът е изключително опасен.
Мястото обаче се е превърнало в туристическа атракция. Неформално това е „местността Трифон Зарезан“, както я наричат обитателите тук.
Дължината на "атракцията" е около 500 метра и обхваща площ от около 50 декара. В района има около 60 имота, които са засегнати, някои от тях напълно разрушени.
Наред с руините обаче има и почти запазени къщи и хората ги посещават с риск за живота си. Обитаемите имоти си личат по цъфналите рози в дворовете и лехите с домати с колчета.
До тях се стига по пропадащи стъпала, под застрашително надвиснали бетонови останки от сгради.
Движението на свлачището „Трифон Зарезан” не се следи, тъй като мрежата за наблюдение е разрушена от самото движение. Според специалисти от Геозащита, скъсването в различните точки е различно. Долу на брега то достига дълбочина от 12 метра, а горе – на около 50 метра дълбочина. Половината от свлачището се намира под морето, заради което земната маса се движи по-особен начин.
Ерозията е отворила и втора тераса по пътя на земните пластове към морето и сега пропадането е на три нива.
Срутването на земните маси се задейства през 2005 г. поради презастрояване и липса на отводнителна канализация за подпочвените води.
Това е най-опасното свлачище в България. Въпреки обещанията на няколко правителства за финансиране и укрепване, средства все още не са намерени.
Причините за възникването и активизирането му са комплексни, като основните са презастрояването и липсата на канализация в засегнатия участък.
Свлачището заради което пътят Варна – Златни пясъци е затворен от 2005 г., няма как да бъде укрепено. Това показват прединвестиционните проучвания на участъка, които бяха извършени през юли 2016 г.
Замерванията са потвърдили, че свлачището е активно, заради което “Геозащита Варна” трябва да предприеме специални мерки.
Или чрез виадукт, който да стъпи върху укрепителни съоръжения, или чрез нисък мост, е единственият вариант за възстановяване на пътя.
ОЧАКВАЙТЕ ИДЕЙНИЯ ПРОЕКТ!
На заседание от 3 април т.г. Общинският съвет реши да възложи на кмета да направи всичко необходимо за осигуряване на средства за проучване, проектиране, укрепване на пътя Варна - Златни пясъци в района на свлачището.
Свлачищата са един от най-големите проблеми в района на Северното Черноморие и от години тормозят региона, чието основно препитание идва от туризма.
Археологията доказва множество населени места по Северното Черноморие, които са били вече погълнати от морето.
В същото време по Южното Черноморие водата е стигала до Дебелт /Деултум/, който е бил търговско пристанище. Т.е. морето се отдръпва и затова тук свлащищата са рядкост.
Текст и снимки: meduzata.com