БИЗНЕС

ГУРМЕ

ГОРИ

 

Връзка с нас

Събарянето на винетките – кауза пердута заради три причини

През последния месец кой къде свърне, тръбеше, че винетните стикери за 2016 г. са незаконни. Причината, разбира се, е тяхното двойно поскъпване, а поводът – необнародването на графичния дизайн в „Държавен вестник”. 

Бургаският адвокат Евгений Мосинов се оказа юристът, който ще се опита да събори винетките в съда. Днес Инициативният комитет, който се обяви срещу новата цена на пътните стикери внесе жалба в Софийския административен съд. Според Мосинов заповедта е незаконна, защото в нея липсват графиките на новите винетки.

„Задължително трябва да има или графика, или приложение 1, което е неразделна част от заповедта. В обнародвания в Държавен вестник текст е записано, че се одобрява графичното изображение на винетните стикери, а самото графично изображение липсва”, коментира пред gramofona.com Мосинов и допълни, че без въпросните графики реално не става ясно какво точно е одобрено.

„Това е все едно да се приеме Закона за движение по пътищата и в него да няма графични изображения на пътните знаци”, обясни бургаският адвокат. Нарушението е изключително сериозни и ако магистратите се съобразят с доводите на юристи ще трябва да се спре продажбата на новите винетки.

„Това означава да се срине цялата система. Въпросът е дали съдиите ще уважат нашата жалба, или ще се съобразят с властта”, коментира още Мосинов.

Възможно ли е, обаче, това гръмко обявено „откритие” – необнародването на заповедта в Държавен вестник, да се окаже буря в чаша вода и фалшива надежда за най-засегнатите от поскъпваннето собственици на автомобили ?

Според проучване на burgasdream.com, направено сред няколцина юристи, отговорът, е ДА. 

Задължението за обнародване на заповедта за одобряване на графичното оформление на различните групи винетки е установено през 2011 г. в разпоредбата на чл. 10а, ал. 13 от Закона за пътищата. Тя гласи следното: Председателят на управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" одобрява със заповед графичното оформление на различните групи и видове винетки. Заповедта за графичното оформление на различните групи и видове винетки за съответната година се обнародва в "Държавен вестник" в срок до 30 ноември на предходната година.

В брой: 87 от 10.11.2015 г. на ДВ е публикувана Заповед № РД-11-1255/ 21. 10. 2015 г. на председателя на УС на Агенция "Пътна инфраструктура" със следния текст: „На основание чл. 21г, т. 7 и чл. 10а, ал. 13 от Закона за пътищата във връзка с чл. 11, ал. 2, т. 8 от Правилника за структурата, дейността и организацията на работа в Агенция „Пътна инфраструктура“ одобрявам графичното оформление на различните групи и видове винетни стикери за 2016 г.”

От справката в сайта на ДВ се установява също, че нито един път от 2011 г. насам, графичният дизайн на винетките не е бил обнародван в ДВ.

На базата на горната информация възниква правният въпрос, „поражда ли липсата на обнародване на графичното оформление на винетките в ДВ възможност за обжалване на тази заповед от страна на заинтересуваните граждани и организации, които в случая са задължените за плащане на винетна такса лица ? 

Три причини, поради които отговорът е „не”:

Първата. 

В неофициалния раздел на "Държавен вестник" се обнародват разпорежданията на председателя на Народното събрание по чл. 9, ал. 2 и чл. 15, индивидуалните административни актове на министри и на ръководители на държавни и общински органи, обявления и съобщения на министерства, други ведомства, академии, висши училища и научни институти, общини, призовки на съдилища, съдебни решения, покани за свикване на събрания, с приложени към тях протоколи за свикването, и други известия, когато тяхното обнародване е предвидено в закон или в нормативен акт на Министерския съвет, съобщения на редакцията на "Държавен вестник".

Законът вменява в задължение на Агенция „Пътна инфраструктура” да изпрати за обнародване заповедта одобряване на графичното оформление на различните групи и видове винетки, но не и одобрения графичен дизайн на отделните групи винетни стикери, тъй като графичната част се съдържа в друг документ. За това съдим от разпоредбата на чл. 18, ал. 2 от Правилника за прилагане на Закона за пътищата. В нея е посочено следното: Проектирането, художественото и техническото оформление и отпечатване на винетките се възлага и приема от изпълнителния директор на Агенция "Пътна инфраструктура" или от упълномощено от него длъжностно лице.  Тук за пълнота следва да се отбележи, че в практиката е прието административните актове, които имат текстова и графична част, най-често да се оформят в два отделни документа – текстова част и графична /техническа/. Върху графичната част органът по одобряването отбелязва дата, име и длъжност, полага подпис и печат на институцията с текст „одобрявам”. Нищо повече. 

Втората: 

Дори да се приеме, че горното е невярно, че законът задължава Агенцията да изпрати за публикуване в ДВ и одобрения от председателя на УС графичен дизайн на винетките, то необнародването му все още не означава, че заповедта е незаконно издадена. Законосъобразността на всеки един административен акт се преценява към момента на неговото издаване, а съобщаването му, каквото действие е обнародването, е последващо действие. То не може да повлияе върху законосъобразността на акта. 

Третата /и най-важната/: 

По своята правна същност и последици Заповед № РД-11-1255/ 21. 10. 2015 г. на председателя на УС на Агенция "Пътна инфраструктура" попада в категорията на т. нар. вътрешнослужебни актове по смисъла на чл. 2, ал. 2, т. 3 Административнопроцесуалния кодекс. Съгласно посочената обща разпоредба, регламентираща обхвата и действието на Кодекса по място, разпоредбите на същия не се прилагат по отношение на актовете, с които се създават права или задължения за органи или организации, подчинени на органа, издал акта, освен ако с тях се засягат права, свободи или законни интереси на граждани или юридически лица. Следователно по силата на чл. 2, ал. 2, т. 3 АПК от приложното поле на закона /включително и по отношение възможността за обжалване/ са изключени актовете на административните органи, с които се създават задължения за техни подчинени органи или се разрешават вътрешнослужебни въпроси, като в случая отсъства предвиденото в същата норма изключение - наличие на засегнати права и интереси на други лица, обуславящо допустимост на обжалването по съдебен ред. Действително, по силата на общата клауза на чл. 120, ал. 2 КРБ е допусната обжалваемост пред съдилищата на всички административни актове, вкл. вътрешнослужебните, с които се засягат права и законни интереси на граждани и юридически лица, освен изключените със закон. Прогласеното от горепосочената конституционна норма право на обжалване на актовете на администрацията, обаче, не е неограничено, в какъвто смисъл е и Решение № 21/26.10.1995 г. по к.дело № 18/1995 г. на Конституционния съд.  Задължително конституционно условие е обжалваният акт да засяга лицето, което го атакува. 

Издадената от председателя на УС на Агенция „Пътна инфраструктура”, в качеството му на административен орган в изпълнение на нормативно установеното му със Закона за пътищата задължение заповед е административен акт, но от категорията на вътрешнослужебните такива, което не подлежи на съдебна проверка за законосъобразност, т. к. с него се създават права или задължения само за органи и организации, подчинени на издателя на заповедта. Съгласно цитирания по-горе чл. 18 от ППЗП, проектирането, художественото и техническото оформление и отпечатване на винетките се възлага и приема от изпълнителния директор на Агенция "Пътна инфраструктура" или от упълномощено от него длъжностно лице, а разпространяването и продажбата на винетките, както и отчитането на реализираните приходи, се организира от Агенция "Пътна инфраструктура". 

Заповедта за одобряване на графичния дизайн на винетките не засяга по никакъв начин правата или интересите на собствениците или ползвателите на превозни средства, които са задължени да заплащат винетна такса. За тях е безразлично какво изображение ще има на отделните видове винетки, с какви цветове то ще е оформено и какви защити ще бъдат поставени. Що се отнася до размера на винетната такса, то той се определя от МС, а не по приумица на графичния дизайнер, чийто проект е бил одобрен с коментираната заповед. 

По материала работи Ирина Генова

Добавете коментар


Защитен код
Обнови